(097) 777-57-50
проспект Победы 2, оф. 75, г. Киев
Заказать консультацию адвоката

Публикации

Як зняти арешт з рахунків підприємства
02 ноября 2017
Як зняти арешт з рахунків підприємства

Порядок накладення арешту на грошові кошти у виконавчому провадженні, які розміщенні на рахунках підприємства у банках, встановлений положеннями Закону України «Про виконавче провадження» та Постановою НБУ №22 від 21.01.2004 «Про затвердження Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті».

Арештом коштів є обмеження прав власника на розпорядження коштами, які знаходяться на рахунках підприємства, шляхом обмеження видаткових операцій в межах суми арештованих коштів.

Якщо стягувачем у заяві примусове виконання рішення зазначені конкретні рахунки боржника, виконавець зобов’язаний накласти арешт при відкриті виконавчого провадження. В іншому випадку виконавець накладає арешт на рахунки після отримання інформації про відкриті рахунки підприємства від органів Державної фіскальної служби. Виконавець накладає арешт накладається шляхом винесення постанови про арешт коштів  та направлення її до банківських установ у яких відкриті рахунки підприємства-боржника.

Виконавець арештовує кошти в межах суми стягнення з урахуванням виконавчого збору, витрат виконавчого провадження на штрафів накладених на боржника при примусовому виконанні рішення. Тобто при примусовому виконанні рішення, сума арештованих коштів буде перевищувати суму заборгованості за виконавчим документом щонайменше на 10 відсотків (виконавчий збір).

Банк після отримання постанови про арешт коштів підприємства, зобов’язаний повідомити виконавця про залишки коштів на рахунках підприємства і за наявності платіжної вимоги перерахувати їх на рахунок виконавця. У разі відсутності достатньої суми коштів на рахунку, обмеження видаткових операцій продовжує діяти до списання повної суми заборгованості, визначеної у постанові про арешт коштів.

Варто звернути увагу на те, що спроби відкрити розрахунковий рахунок у іншому банку з метою проведення розрахунків, будуть кваліфікуватися як ухилення від виконання рішення суду, за що статтею 382 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність.

Якщо справа перебуває вже на стадії виконавчого провадження і арешт накладається виконавцем, варто розглянути способи, які дозволять забезпечити безперешкодне функціонування підприємства, до повного погашення боргу.

Мирова угода

Законом визначено право сторін на укладення мирової угоди на будь-якій стадії судового провадження. Мирова угода можу бути укладена, також після постановлення судового рішення у справі та на стадії виконавчого провадження. Укладення мирової угодим до  відкриття виконавчого провадження дозволить зменшити суму стягнення на суму виконавчого збору та витрат виконавчого провадження

Мировою угодою сторони повинні визначити умови та строки виконання зобов’язань боржника перед кредитором. Мирова угода подається на затвердження суду, у провадженні якого перебуває справа, або до суду, який виніс рішення у справі. Мирова угода після винесення рішення у справі, може бути затверджена незалежно від наявності відкритого виконавчого провадження.  

Укладення мирової угоди і затвердження її судом є підставою закінчення виконавчого провадження. Закінчення виконавчого провадження тягне за собою скасування всіх, вжитих виконавцем, заходів виконання рішення, втому числі і зняття арештів з грошових коштів та майна боржника

Відстрочка виконання

Процесуальними кодексами закріплено право боржника просити суд відстрочити виконання рішення. Однак варто враховувати, що подання такої заяви без належної підготовки зазвичай не призводити до позитивних результатів. Судді досить критично відносяться до таких заяв, якщо в них не наведено вагомих аргументів відстрочення або розстрочення виконання та джерел погашення боргу.

Даний спосіб захисту може використовуватись у разі наявності вагомих аргументів на користь того, що у боржника через певний проміжок часу будуть наявні кошти для виконання рішення суду.

Заява про відстрочку або розстрочку виконання рішення подається до суду, який прийняв рішення у справі. Суд зобов’язаний розглянути таку заяву в десятиденний строк та винести ухвалу за результатами її розгляду.

Скасування постанови про арешт, в частині необхідній для виплати заробітної плати та нарахувань до бюджету

Постанову про арешт коштів можна скасувати в частині необхідній для виплати заробітної плати та нарахувань до бюджету. Дана практика гуртується на тому, що накладення арешту на грошові кошти, призначені для виплати заробітної плати порушує конституційні права працівників підприємства.

Однак, варто враховувати, що Закон України «Про виконавче провадження» не містить прямого обмеження щодо накладення арешту на кошти на рахунку з якого здійснюється виплата заробітної плати. Вказаним Законом визначено заборону на накладення арештів на спеціальні рахунки та рахунки зі спеціальним призначенням.

Таким чином, практика судів при вирішенні цього питання є різною, оскільки деякі судді відмовляють у задоволенні таких вимог, у зв’язку з тим, що стороною не доведено, що рахунок має спеціальне призначення.

Процесуальними кодексами визначений десятиденний строк для оскарження постанови виконавця. Пропуск цього строку може стати перешкодою для оскарження постанови про накладення арешту.

Даний спосіб заняття арешту дозволить своєчасно виплачувати заробітну плату працівникам і сплачувати податкові платежі, однак, не дає можливості здійснювати розрахунки з контрагентами до повного погашення боргу перед стягувачем.

Досудова санація

Процедура санації передбачає застосування до боржника заходів, наслідком яких має бути відновлення платоспроможності боржника.

Дана процедура застосовується судом за заявою кредитора або боржника на строк до 12 місяців. Перевагою застосування даної є те, що протягом строку санації вводиться мораторій на задоволення вимог кредиторів та заборона на порушення провадження у справі про банкрутство. Протягом строку дії мораторію зупиняється виконання зобов’язань, які виникли до його введення.

Санація може бути застосована лише за згодою кредиторів, сума вимог яких перевищує 50% заборгованості боржника. Для застосування даної процедури необхідним є розроблення плану санації та проведення зборів кредиторів.

Виконавче провадження, на період досудової санації підлягає зупиненню. Протягом дії процедури досудової санації, підприємство-боржник може здійснювати господарську діяльність та акумулювати кошти, достатні для погашення заборгованості перед кредиторами.

Порушення провадження у справі про банкрутство

Порушення провадження у справі про банкрутство може бути застосовано, як один із способів відновлення роботи підприємства, проте не варто забувати, що відсутність контролю у даній процедурі може призвести до ліквідації підприємства боржника.

При порушені провадження суд вводить мораторій на задоволення вимог кредиторів, що дає можливість здійснювати операційну діяльність, однак при цьому виникає обов’язок погоджувати значні правочини з розпорядником майна.

У справі про банкрутство заборгованість боржника погашається в порядку черговості встановленої Законом, що може бути використано у  інтересах боржника.  Закон також передбачає застосування санації у процедурі банкрутства.

 

Вибір конкретного способу, який допоможе зняти арешт і відновити роботу підприємства залежить від мети скасування арешту, суми заборгованості та інших факторів, які мають вплив на кінцевий результат. 

 

Максим Костін

Адвокатське об’єднання «Аксіо», адвокат

тел. (063) 356-45-21

Еще публикации:
Особливості банкрутства державних підприємств, які не підлягають приватизації
16 августа 2019
Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (ділі – Закон про...
У випадку забезпечення кредитних зобов’язань іпотекою боржник не може бути тимчасово обмежений у праві виїзду за кордон
31 июля 2019
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов такого висновку в...
Кримінальна відповідальність головного бухгалтера за ухилення від сплати податків
11 июля 2018
Наказание за уклонение от уплаты налогов предусмотрено ст. 212 Уголовного кодекса Украины. Это преступление...
Штрафи за водіння у нетверезому стані в Україні
25 мая 2018
Ответственность за управление автомобилем в состоянии опьянения предусмотрена статьей 130 Кодекса Украины об...