(096) 671-21-81
проспект Перемоги 2, офіс 75, місто Київ
Замовити консультацію адвоката

Публікації

Як правильно укласти договір оренди землі. Законодавство України
17 травня 2017
Как правильно заключить договор аренды земли. Законодательство Украины

Закон України «Про оренду землі» чітко регламентує яким чином повинна оформлюватись оренда землі сільгосппризначення, наводячи список умов та документації, котрі для цього необхідні. В 2015 році в законодавстві прийняли ряд змін, що на перший погляд спростили оформлення оренди земельних ділянок.

З чого починати

До того, як починати вести мову про договір оренди землі сільськогосподарського призначення, важливо з’ясувати правовий статус ділянки, про яку йдеться – тут передбачається три форми власності: Державна; Комунальна; Приватна.

Важливо: кожна із зазначених форм власності передбачає різну процедуру оформлення права користування та різний перелік необхідних для укладення документів. У подальших статтях ми більш детально розглянемо ці питання.

Окрім того, варто звернути увагу на те, знаходиться земля в постійному користуванні чи орендується. Для цього необхідно обов’язково перевірити документи, що підтверджують право власності або право користування ділянки. Слід зауважити, що в різний період правовстановлюючі документи на земельні ділянки були різними. Тому люди, що не обізнані із формою та вимогами до документу, що підтверджує право власності в той чи інший період часто стають жертвами шахраїв.

Підставою для укладення договору про оренду державної чи комунальної землі є  рішення відповідного органу або структур самоуправління. Порядок цієї процедури регламентується статтею 123 Земельного кодексу України.

В залежності від правового статусу ділянки випрацьовують відповідні умови договору оренди землі. Сторонами договору є власник ділянки та орендар, котрому дозволено набувати право оренди.

Договір розробляється в письмовому вигляді та обов’язково реєструється у державного реєстратора. Для цього вимагається наявність інформації про ділянку в Державному кадастрі – їх відсутність робить процедуру реєстрації неможливою.

Звертаємо увагу, що договір оренди землі що не зареєстрований у встановленому чинним законодавством порядку не породжує жодних наслідків для його сторін. Іншими словами оренда такої земельної ділянки не є оформленою, а тому земельна ділянка у будь-який час може бути відібрана у землекористувача судом за зверненням орендодавця або третіх осіб.

У зв’язку з цим, радимо провести аудит укладених вашим підприємством договорів оренди землі з метою перевірки їх відповідності законодавству.

Що має міститися в Договорі про оренду земельної ділянки

Кабінет міністрів України запропонував типовий договір оренди землі, окрім основної форми там подається ряд відомостей, що мають фігурувати в угоді відповідно до статті 15 ЗУ «Про оренду землі»:

  • Об’єкт угоди з зазначеним кадастровим номером, розміром, розташуванням.
  • Термін дії угоди – він не може бути більший за 50 років;
  • Розмір оплати оренди, спосіб її виплати, розміри індексації, можливості перегляду, штрафи за невчасну сплату та ін.

Всі зазначені вище умови є істотними, це означає, що відсутність будь-якого з вказаних пунктів є причиною для визнання договору недійсним та відмови в державній реєстрації угоди. Слід враховувати, що договір оренди може бути визнано недійсним та/або неукладеним як особою, що надала вам в оренду земельну ділянку, так і компанією конкурентом, що вирішила збільшити свій земельний банк за рахунок ділянок інших осіб. Також часто недоліки договорів оренди землі можуть стати козирем для тих, хто незаконно прагне забрати чужий врожай.

Адже типовий договір оренди землі, зразок якого запропонований КМУ – це лише універсальна форма, який спрямований на захист прав орендодавця, з нього варто лише починати роботу. В ньому не відображені особливості кожної конкретної ситуації – адже грамотно складена угода має захистити кожного з учасників від різного роду зловживань, форс-мажорів та непередбачуваних випадків.

Декілька практичних порад щодо укладання договору

Щоб уникнути різного роду ризиків втрати права на земельну ділянку, варто:

  • Чітко визначити розмір та порядок сплати орендної плати. Закон допускає  грошову або натуральну форми оплати орендної плати, а також може здійснюватися у вигляді послуг орендодавцеві. Проте, частіше за все у договорах сторони припускаються помилок, які ми детальніше опишемо у наступній статті через значний обсяг інформації.
  • Обов’язково зверніть увагу на умови розірвання угоди – вам буде не на користь, якщо передбачена можливість здійснити її в односторонньому порядку;
  • Закон дозволяє обійтися без нотаріального завірення, але присутність нотаріуса додає угоді надійності та пришвидшує процес держреєстрації; Пам’ятайте, що деякі шахрайські схеми будуються на відсутності всіх потрібних підписів.
  • Перевірте відповідність розміру ділянки заявленій в угоді величині - трапляються випадки, коли є суттєві розбіжності;
  • При цьому варто особливу увагу приділити з’ясуванню того, чи дійсно є право власності на землю у суб’єкта, що виступає орендодавцем.

Допомога професіонала – запорука вашої безпеки!

Досвід показує, що робота над угодами такого типу без супроводу кваліфікованого юриста може привести до серйозних проблем.

Для того, щоб ваш договір про оренду землі став запорукою стабільних та добросовісних відносин між сторонами, звертайтеся до фахівців, котрі добре знайомі з нюансами законодавства і допоможуть вам захистити свої інтереси якомога ефективніше.

Інна Кременскова,

Адвокатське об'єднання "Аксіо", керуючий аграрної практики

тел.(067) 452-21-42

 

Ще публікації:
Кримінальна відповідальність головного бухгалтера за ухилення від сплати податків
11 липня 2018
Покарання за ухилення від сплати податків передбачено ст. 212 Кримінального кодексу України. Цей злочин є...
Штрафы за вождение в нетрезвом виде в Украине 2018
25 травня 2018
Відповідальність за керування автомобілем у стані сп'яніння передбачена статтею 130 Кодексу України про...
Адвокат чи бандит: до кого звернутися для повернення боргу?
28 лютого 2018
Не дивлячись на те, що лихі 90-і вже давно минули, багато людей і досі вважають, що для повернення проблемного...
Чи можна відшкодувати шкоду завдану внаслідок ДТП, яка не покрита страховою виплатою?
20 лютого 2018
На сьогодні максимальний розмір відшкодування, який страхова компанія може виплатити за полісом обов’язкового...