(096) 671-21-81
проспект Победы 2, оф. 75, г. Киев
Заказать консультацию адвоката

Публикации

Кримінальна відповідальність головного бухгалтера за ухилення від сплати податків
11 июля 2018
Кримінальна відповідальність головного бухгалтера за ухилення від сплати податків

Покарання за ухилення від сплати податків передбачено ст. 212 Кримінального кодексу України. Цей злочин є найпоширенішим серед усіх злочинів, за вчинення яких може бути притягнуто до кримінальної відповідальності головного бухгалтера.

Головний бухгалтер притягується до відповідальності за вказаною статтею в разі умисного ухилення від сплати податків, зборів та інших обов'язкових платежів, за умови якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у сумі від 1000 і більше неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Звертаємо увагу, що в частині кваліфікації кримінальних правопорушень неоподатковуваний мінімум встановлюється на рівні податкової соціальної пільги. Для прикладу, кримінальна відповідальність за ухилення від сплати, яке вчинено в 2018 році, настає в разі  несплати суми податків від 881 000 грн.

Важливо враховувати, що сума ненадходження до бюджетів, яка є підставою для притягнення до кримінальної відповідальності, розраховується на час вчинення злочину. Під час підрахунку суми беруться до уваги всі податки і збори, крім єдиного соціального внеску, за ухилення від сплати якого окремо передбачена кримінальна відповідальність.

Ухилення від сплати податків у значних розмірах (у 2018 році - від 881 000 грн.) карається штрафом від 17 000 грн. до 34 000 грн. або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Проте слід звернути, що за ст.212 Кримінального кодексу України головний бухгалтер завжди притягується до відповідальності лише разом із керівником підприємства, тому їх дії додатково кваліфікуються як злочин, вчинений за попередньою змовою групою осіб. Тому вказана міра покарання фактично може бути застосована у випадку, коли до відповідальності притягується лише керівник.

Ухилення від сплати податків, вчинене за попередньою змовою групою осіб (наприклад, керівника підприємства та головного бухгалтера), або якщо воно призвело до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у великих розмірах (у 2018 році - від 2 643 000 грн.) караються штрафом від 34 000 грн. до 51 000 грн. з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.

У разі несплати присудженого штрафу суд замінює несплачену суму штрафу покаранням у виді громадських робіт із розрахунку 1 година громадських робіт за 17 грн. або виправними роботами із розрахунку 1 місяць виправних робіт за 340 грн., але на строк не більше 2 років.

Якщо від сплати податків ухилилася особа, раніше судима за цей злочин, або якщо це призвело до фактичного ненадходження коштів в особливо великих розмірах (у 2018 році - від 4 405 000 грн.), покаранням буде штраф в сумі від 255 000 грн. до 425 000 грн. з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років з конфіскацією майна.

У разі несплати призначеного штрафу суд замінює несплачену суму штрафу покаранням у виді позбавлення волі із розрахунку 1 день позбавлення волі за 136 грн. у межах від 5 до 10 років позбавлення волі.

Варто відзначити, що особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона до ухвалення вироку сплатить податки та відшкодує шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).

Якщо Вам потрібна консультація або захист адвоката у справі щодо притягнення до кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків чи іншого злочину, звертайтеся до нас за тел. (097) 777-57-50

Еще публикации:
Штрафы за вождение в нетрезвом виде в Украине 2018
25 мая 2018
Ответственность за управление автомобилем в состоянии опьянения предусмотрена статьей 130 Кодекса Украины об...
Адвокат чи бандит: до кого звернутися для повернення боргу?
28 февраля 2018
Не смотря на то, что лихие 90-е уже давно прошли, многие люди до сих пор считают, что для возврата проблемного...
Чи можна відшкодувати шкоду завдану внаслідок ДТП, яка не покрита страховою виплатою?
20 февраля 2018
На сегодняшний день максимальный размер возмещения, который страховая компания может выплатить по полису...
Возврат имущества изъятого во время обыска
02 ноября 2017
В первую очередь, необходимо отметить, что до проведения обыска следователь обязан получить постановление судьи...